Fizyka i astronomia w sali wykładowej i w kinie

  • Post category:Biały Kamyk

Ostatnia wyprawa do Hubble'a, galaktyki, światło gwiazd, lasery, żarówki, świece i łuczywa.

Fizyka i astronomia w sali wykładowej

Dzięki zdobyczom współczesnej nauki możemy oglądać wszechświat. Fascynujące obrazy dostarcza nam poruszający się po orbicie okołoziemskiej kosmiczny teleskop Hubble’a. Jest to jedyny teleskop serwisowany w przestrzeni kosmicznej.

20 listopada 2019 r. uczniowie klas Icdg i Icdp Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie obejrzeli film przedstawiający ostatnią misję serwisową, która odbyła się w 2009 r. Astronautom w ich wyprawie towarzyszyła kamera IMAX 3D. W trakcie trwania seansu w Cinema City Wroclavia doświadczyliśmy oszałamiających efektów wizualnych, otaczały nas galaktyki. Mogliśmy poczuć się prawie tak, jak astronauci podczas spaceru kosmicznego. Mieliśmy możliwość zajrzenia do wnętrza Mgławicy Oriona, spojrzenia na tworzący się układ planetarny oraz obejrzenia Ziemi z kosmosu.

Lubimy oglądać filmy w kinie, fascynujemy się systemem IMAX, w którym wykorzystywane są projektory z dwoma obiektywami. Aby projektor mógł wyświetlać film potrzebne jest źródło światła. Fizyczne podstawy działania źródeł światła, używanych przez człowieka, uczniowie poznali uczestnicząc w wykładzie Pana dr Bartosza Strzelczyka: “Co tam świeci? – czyli o historii źródeł światła”. W sali wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyliśmy wędrówkę w czasie – od łuczywa do diod LED. Dowiedzieliśmy się czym różni się światło emitowane przez tradycyjne żarówki od światła halogenów i świetlówek, poznaliśmy budowę laserów. W trakcie trwania zajęć młodzież dowiedziała się skąd pochodzi światło gwiazd. Wykład ilustrowany był pokazami doświadczeń i symulacjami ilustrującymi zjawiska fizyczne.

Koszty wyjazdu do Wrocławia, seans filmowy i zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim sfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu: : “Szkoły ogólne i specjalne 2.0 w Powiecie Wołowskim”

Irena Gilewicz-nauczyciel LO

Fizyka i astronomia w sali wykładowej 2
Fizyka i astronomia w sali wykładowej 3